Import z Chin, uwaga na Hongkong

Przedsiębiorcy rozpoczynający przygodę z Chinami, nie zawsze zdają sobie sprawę z niektórych zagrożeń jakie związane są handlem z Chińczykami.


Mieszkańcy Państwa Środka w przeciągu ostatnich dwudziestu lat byli świadkami niewyobrażalnych przemiany ich kraju z państwa biednego na lidera wśród światowych gospodarek. Przemianie uległo również chińskie społeczeństwo. Bardzo wielu Chińczyków w krótkim czasie wzbogaciło się niewyobrażalnie, jak na europejskie standardy. Inni obserwowali jedynie te przemiany nie uczestnicząc w nich aktywnie. Nic dziwnego, że wielu Chińczyków chce się szybko wzbogacić. Równocześnie kulturowo Chińczycy nawykli są do obchodzenia problemów raczej niż ich rozwiązywania. Mieszkańcy Państwa Środka są bardzo pomysłowi.

Te dwie przyczyny powodują, że wielu zewnętrznych kontrahentów w początkach prowadzenia biznesu z Chinami padło ofiarą oszustw.

Szczególną uwagę otoczmy Hongkong. Nie wszystkim jest wiadome, że Hongkong pomimo, iż politycznie od 1997 roku jest częścią Chińskiej Republiki Ludowej to jednak cieszy się sporą autonomią we wszelkich sprawach, poza wojskowością i polityką zagraniczną. Chińskie władze zobowiązały się do 2047 roku przestrzegać tej autonomii. SAR (Special Administrative Region) Hongkong jest rajem podatkowym. Posiada odrębny od Chin system monetarny i prawny. Założenie działalności gospodarczej w Hongkongu nie wymaga spełnienia większych formalności. Odmiennie jest w Chinach, w Hongkongu można zarejestrować firmę w jeden dzień, nie ma większych wymogów kapitałowych. Hongkong cieszy się bardzo dużą swobodą gospodarczą. Pomimo tego, albo wręcz dlatego bardzo wielu przedsiębiorców padło ofiarą oszustów działających w Hongkongu.

import z Chin Katowice


Oszuści często podszywają się pod legalnie działające firmy zarejestrowane na terytorium CHRL. Modus operandi polega na tym, że rejestrują oni na terenie Hongkongu firmę o niemalże identycznej nazwie do tej z Chin kontynentalnych. Przykładowo Shenzhen Electric Corp. Company w Shenzhen w Chinach łatwo pomylić z Shenzhen Electric Company Corp. zarejestrowanej w Hongkongu. Często się zdarza, że takie firmy z Hongkongu nie mają nawet faktycznego adresu a jedynie skrytkę pocztową. W 95% przypadków importerzy z Chin muszą akceptować powszechnie tam występującą praktykę biznesową polegającą na konieczności opłacenia zamówionego w Chinach towaru przed jego odbiorem w kraju. Praktykę tę wykorzystują również oszuści. Nieświadomi przedsiębiorcy spoza Chin przelewają płatność za zamówiony towar na rachunek bankowy w Hongkongu, bez wcześniejszej weryfikacji kontrahenta. W takiej sytuacji zastosowanie znajduje prawo Hongkongu, a nie Chin i odzyskanie pieniędzy jest jeszcze trudniejsze.

Jak ustrzec się przed oszustami?


Weryfikujcie kontrahentów przed zapłatą. W szczególności zwracajcie uwagę na drobiazgi. Przykładowo, gdy wasz kontrahent ma siedzibę firmy w Chinach a wskazuje rachunek bankowy do zapłaty zlokalizowany w banku w Hongkongu – należy być czujnym i wyjaśnić ten stan rzeczy. Dobrą praktyką jest poprosić kontrahenta z Chin o bank account certificate alternatywnie samemu zweryfikować lokalizację rachunku bankowego kontrahenta po numerze SWIFT lub zwrócić szczególną uwagę czy podany przez chińską firmę rachunek bankowy stanowi OSA (offshore bank account) – rachunek w raju podatkowym. W takich sytuacjach wykazałbym się dużą ostrożnością przed przekazaniem płatność i wyjaśniał z chińskim partnerem tą sytuację.

biznes z Chinami Katowice


Nie jest wykluczone, że firma zarejestrowana w Chinach posiada spółkę córkę w Hongkongu i stąd podany rachunek znajduje się w Hongkongu. Wtedy celowe jest odtworzenie powiazań kapitałowych lub poprosić o licencję rejestrową.

Warto też pamiętać, że firma zarejestrowana w Hongkongu nie ma w świetle prawa CHRL uprawnień do wysyłania towarów z Chin kontynentalnych, jak też nie ma prawa do handlowania na terytorium Chin.

Konkluzje

Jeżeli chcecie poznać więcej sposobów na zabezpieczenie się przed oszustwem i stratą pieniędzy przy imporcie z Chin zapraszam do kontaktu ze mną (ms@adwokat-szymkowiak.pl, 0048 604-199-306).

Chcesz rozpocząć import z Chin, ale nie wiesz jak zacząć, a może już prowadzisz działalność gospodarczą i chcesz ją rozszerzyć poprzez handel z Państwem Środka - w każdym przypadku służę pomocą.


Zobacz też inne wpisy na blogu.